Váš Zlín: Zlato není jen pro „pracháče“

 

Hana Gerlach a Tomáš Truneček – specialisté na investiční komodity
Hana Gerlach a Tomáš Truneček – specialisté na investiční komodity

 

Ve Zlíně otevřela své regionální centrum společnost ATT Investments – leader na finančně komoditních trzích. Jinými slovy firma, ve které Vám poradí jak a proč investovat do zlata, stříbra či drahých kamenů a zároveň Vám tyto komodity rádi prodají či je od Vás vykoupí. Ať již jste tedy movitý investor, který chce diverzifikovat své investiční portfolio, anebo si chcete uložit své úspory na důchod, tak tento rozhovor jsme pořídili pro vás. Oslovil jsme doktora Tomáše Trunečka – vedoucího regionálního centra a komoditního specialistu a položili mu několik otázek.

Při slovech „investiční zlato“ si představím velký trezor někde ve sklepeních v bance a zákazníky, které na místo doveze limuzína s řidičem a ochrankou. Na jaké zákazníky se zaměřuje vaše firma?
Naši prodejnu a poradensko-školící centrum jsme otevřeli v bývalých Baťových internátech, na adrese T.G. Masaryka 1280. Můžete k nám klidně dojet autobusem a zbytek dojít pěšky. 😊 Investovat do drahých kovů u nás můžete od 500 Kč měsíčně, ale rádi Vám poradíme, jak naložit i s mnohem většími částkami, pokud je chcete dobře a bezpečně investovat. Můžete ale přijít i tzv. „na čumendu“. V takovém případě Vám ukážeme zlaté a stříbrné mince, švýcarské hodinky či krásné šperky, včetně snubních prstenů, které u nás mimochodem pořídíte za velmi slušnou cenu, a to i na splátky. A zdarma si v případě zájmu odnesete užitečné informace, jak uchovávat a zhodnocovat svoje peníze.

Nemohu se zbavit dojmu, že koupit si kus zlata není jako jít na trh a koupit si tam zeleninu.
Po staletí zlato a stříbro fungovalo jako platidlo. Takže když použiji Váš příměr, tak jste mohl jít na trh a za zlatou či stříbrnou minci si koupit například zeleninu. Zlatem se platilo, ale také v něm lidé měli uloženy své úspory. Následně se přešlo na systém, kdy bankovky byly v podstatě směnky na zlato (byly tzv. kryté zlatem). Běžné platby se prováděly v bankovkách, ale své úspory si lidé nadále ukládali ve zlatě. To byla „zlatá“ doba, kdy neexistovaly centrální banky ani inflace – což je v podstatě forma zdanění, které lze provádět i bez vědomého souhlasu veřejnosti. Tzv. zlatý standard, kdy se hodnota peněz odvozovala od zlata, byl opuštěn v době první světové války kvůli enormním válečným výdajům. Přičemž následovala vysoká inflace. Po druhé světové válce byl na zlato navázán pouze americký dolar, který se stal tzv. rezervní měnou. Dolary za zlato mohly ale měnit pouze vlády. V roce 1971 prezident Nixon navázání dolaru na zlato „dočasně“ zrušil a v tomto „dočasu“ se nacházíme dodnes. Přičemž návrat ke zlatému standardu není možný především proto, že neumožňuje, aby ti, co utrácejí, mohli snadno okrádat ty, co šetří. Což bohužel stávající systém umožňuje. Delším povídáním na toto téma bych se ale zbytečně rozčiloval, tak toto téma raději opusťme.

Děkujeme za tento historický exkurz. Jakou roli tedy hraje zlato dnes, když už není platidlem?
Když byl opuštěn zlatý standard, tak se zlato stalo volně směnitelnou investiční komoditou. A od té doby jeho cena roste. Zatímco v roce 1971 jste si Trojskou unci koupili za 35 USD, dnes si ji koupíte cca za 1.900 USD. A teď můžeme diskutovat, zda cena zlata vzrostla anebo je cena zlata stejná a díky inflaci jen poklesla hodnota peněz. Je to samozřejmě hodně zjednodušené, ale i tak se na to dá pohlížet.

A to je ten důvod, proč se zlato nazývá bezpečný přístav a proč lze věřit tvrzení, že zlato ochrání hodnotu vašeho majetku. Osobně nákup fyzického zlata vnímám to jako proces, kdy si z jedné děravé kapsy, dávám peníze do druhé kapsy, ze které se mi peníze neztrácí.
Začínám mít pocit, že bych měl část svých úspor také přesunout do zlata 😊

Co mi nabídnete, když přijdu k vám na prodejnu?
V prvé řadě, pokud nebudete proti, Vás trochu vyzpovídáme. Nikoli ze zvědavosti, ale proto, abychom Vám mohli ušít nabídku na míru. Spokojený zákazník je pro nás totiž na prvním místě. Takový zákazník nám přivede další zákazníky, naproti tomu nespokojený klient lidi ve svém okolí zbytečně odradí. Proto leckdy klientům vymlouváme jejich „kreativní“ nápady na spekulativní krátkodobý nákup drahých kovů. Anebo na možná rizika alespoň upozorňujeme. Parafrázuji jedno přísloví – „Zlato je dobrý sluhy, ale zlý pán“.

Naše nabídka je poměrně široká. V prvé řadě si u nás můžete koupit investiční slitky z ryzího zlata, stříbra či platiny. Zlato vám můžeme nabídnout ve slitcích od 1 g až po 1 kg. Zlato a stříbro Vám ale můžeme nabídnout i v podobě mincí. Prodáváme ale také drahé kameny – především diamanty a rubíny. Přijďte se podívat, každého u nás něco zaujme.

Velmi oblíbené je také spoření do drahých kovů, tzv. postupný nákup kovů. To funguje jednoduše tak, že si na měsíční bázi spoříte libovolnou částku (minimálně však 500 Kč). Předem se domluvíme, do jaké velikosti slitku spoříte a firma Vám za každou zaslanou částku nakoupí příslušné množství kovu. Jakmile si slitek dospoříte, tak je váš a můžete si jej odnést a volitelně spořit do dalšího slitku.

Máme ovšem i produkt pro velmi konzervativní klienty, kteří nemají rádi překvapení. U tohoto produktu nesledujete kolísání ceny zlata, ale předem přesně víte, jaký bude Váš výnos za 2, 3, 4 či 5 let.
A jak jsem již zmiňoval, nabízíme také krásné šperky a také velmi originální švýcarské hodinky Cuervo y Sobrinos, které si sebou nesou historický odkaz a inspiraci Latinskou Amerikou, především pak Havanou. Kombinují tak latinský temperament a švýcarskou pečlivost a výsledkem jsou chronografy, se kterými se v davu rozhodně neztratíte. Musím se přiznat, že do některých modelů jsem se skutečně zamiloval i když nejsem úplně hodinkový tip.

Nemohl jsem si nevšimnout, že v sousední budově sídlí konkurenční firma. Byl to záměr?
Máte pravdu, že ve vedlejší budově má sídlo firma Zlaté rezervy. Otevřít regionální centrum ATT Investments v bezprostřední blízkosti konkurence nebylo záměrem. Ale konkurence se nebojíme a když už to takto vyšlo, tak to může mít jistý synergický efekt. Uděláme z T.G. Masaryka zlaté náměstí. 😊

Zmiňoval jste, že fungujete také jako vzdělávací centrum. Koho a jak vzděláváte?
Často slýcháváme, že finanční gramotnost je v České republice na nízké úrovni. Demografická křivka je přitom neúprosná a naše děti už nebudou mít sílu se o vzrůstající počty důchodců postarat. Češi nechávají často své úspory ležet ladem na účtu v bance a neuvědomují si, že inflace jim každý rok sebere 2-3 %. I proto potřebujeme náš způsob nakládání s penězi změnit.

U nás v centru pořádáme přednášky pro širokou veřejnost, píšeme články, točíme videa a podcasty. ATT Investments dokonce získala akreditaci MŠMT na vzdělávaní odborníků v oblasti komodit. Jinými slovy, vzděláváme jak laiky, tak odborníky. Pokud chcete více informací, zvu vás na web našeho regionálního centra www.attzlin.cz.

Děkujeme za rozhovor.

Také děkuji a těším se s vašimi čtenáři na viděnou.

Proč investovat do fyzického zlata
Ing. Tomáš Truneček, Ph.D.
V rozbouřených vodách současného světa byste těžko hledali bezpečnější přístav, kde byste mohli ve středně až dlouhodobém horizontu zakotvit své úspory. Zlato navíc nedokážou znehodnotit ani vládní zásahy. Pojďme si proto nyní říci, jaké jsou základní důvody pro investování do tohoto žlutého kovu.

1. Ochrana před inflací
Ve 20. století bylo v Evropě více než 40 hyperinflací, případně měnových reforem. Nejvyšší roční míra inflace za dobu existence České republiky byla v roce 1993, kdy dosáhla výše 20,8 %. V současné době, po děsivém zadlužování spojeném s pandemií koronaviru se dá předpokládat (a již se to děje), že inflace bude výrazně vyšší než v minulých letech. Úspory ve zlatě si nicméně svou hodnotu drží a jsou jedinečným uchovatelem hodnoty majetku.

2. Diverzifikace portfolia
Zlato slouží jako investice, která vám do portfolia přidá onen potřebný prvek zajištění bez ohledu na to, zda se obáváte inflace nebo chráníte majetek před kolapsem. V dobách, kdy klesá hodnota akcií, dluhopisů, nemovitostí, úspor, penzijních fondů apod., růst ceny zlata spolehlivě napomáhá kompenzovat tyto ztráty. Portfolia, která obsahují zlato, jsou tedy solidnější a mnohem méně náchylná na pokles hodnoty.

3. Zlato jako investice do bezpečí
Přírodní katastrofy, epidemie, blackouty a následné politické napětí, sociální otřesy, ekonomické nejistoty, kolapsy měn, poklesy akciových trhů… Ve všech těchto případech vám zlato poslouží jako jeden z nejbezpečnějších přístavů, jelikož má schopnost uchovat si hodnotu i v těžkých dobách. Kdykoli se tedy objevují události, které by mohly vyvolat globální nejistoty, investice do zlata získává na významu a nabírá na síle.

4. Likvidita
Přestože dnes se již běžně zlatem neplatí, jeho likvidita je velmi vysoká. Investiční zlato lze díky dobré pověsti a tradici snadno směnit za peníze v řádu (desítek) hodin kdekoli na světě, a to i v časech krize.

5. Svoboda
Zlato je hmatatelný, jednoduše přenosný a naprosto anonymní kapitál, který strčíte do kapsy a odcestujete s ním kamkoli na světě.

6. Strategická investice
Zlato drží všechny centrální banky světa, a dokonce navyšují své zlaté rezervy (snad kromě ČNB). Ty totiž v případě zhroucení světového měnového systému poslouží jako základ pro nový měnový systém.

7. Poptávka po zlatě dlouhodobě převyšuje nabídku
Cena zlata podléhá principu nabídky a poptávky, tak jako většina věcí na této zemi. Zlato nelze žádným způsobem uměle vyrobit a jeho celosvětové zásoby jsou omezené. Celkové vytěžené množství zlata za celou historii lidstva se odhaduje na 185 000 tun (krychle o hraně cca 21 m) a každým rokem se vytěží cca 2500 tun nového zlata. Přičemž snadno těžitelná ložiska zlata jsme již vytěžili, náklady na těžbu rostou a budou růst, a budoucí těžba zlata se bude jen sotva navyšovat.

8. Rostoucí poptávka po zlatě
Zlato je dnes ve většině zemí dostupnější než v minulosti. Poptávku a tím pádem i cenu po tomto drahém kovu zvedá nejenom zájem ze strany individuálních, ale také institucionálních investorů. Na straně poptávky stojí navíc i průmysl, který využívá jedinečné fyzikální a chemické vlastnosti zlata při výrobě technologií, bez nichž se již dnes těžko obejdeme (v jednom mobilu je cca 25 miligramů zlata a 10× tolik stříbra). Prognózy pro vývoj ceny zlata jsou tedy velmi slibné.

9. Investiční zlato se obchoduje bez DPH i daně ze zisku
Případný zisk při zpětném odkupu investičního zlata je v případě fyzické osoby osvobozen od daně z příjmu. Nákup ani zpětný odkup investičního zlata také není zatížen DPH.

10. Jsme na počátku růstové fáze
Dle poměrových ukazatelů máme před sebou zajímavou růstovou fázi cen drahých kovů. Pokud se například podíváme na tzv. Dow Gold poměr, zjistíme, že akcie jsou oproti zlatu nadhodnocené. Nemovitosti jsou značně předražené, akcie a dluhopisy jsou na maximech. Recese ještě naplno nepropukla a kapitál z cyklických aktiv se ještě nepřestěhoval do bezpečného „zlatého” přístavu. Ale časem se to stane. A to vše hraje významně do karet zlatu.